دیور

Dior banner
dior

کریستین دیور ( Christian Dior S.A ) که اکثرا آن را با نام دیور ( Dior ) می شناسند یک کمپانی فرانسوی در زمینه اجناس لوکس می باشد که توسط تاجر و رئیس آن یعنی برنارد آرنو رهبری می شود.

آرنو همچنین ریاست برند LVMH را نیز بر عهده دارد که یکی از بزرگترین ارائه دهندگان کالاهای لوکس در جهان به حساب می آید. دیور در حدود ۴۲٫۳۶ درصد از سهام شرکت ال و ام هاش را در اختیار دارد.

نام دیور ( Dior ) از نام طراح معروف کریستین دیور گرفته شده است که امپراطوری طراحی لباس زنانه خود را در سال ۱۹۴۶ پایه گذاری نمود.

کمپانی دیور ( Dior ) در شانزدهم دسامبر سال ۱۹۴۶ در شهر پاریس تاسیس شد و امروزه به تولید انواع لباس، لوازم چرمی، لوازم فشن، انواع کفش و پاپوش، جواهرات، ساعت، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست مشغول است.

دیور ( Dior ) اولین شوی لباس خود را درست یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۷ برای فصول بهار و تابستان برگزار نمود. این شو که نگاه نو یا (new look) نام داشت با ۹۰ مدل و ۶ مانکن در سال دفتر مرکزی کریستین دیور اجرا شد.

با گذشت زمان این شو به محبوبیت زیادی دست پیدا کرد و به اظهار کارشناسان به اندازه چند سال از صنعت مد آن زمان و دیگر رقبایش جلو افتاد. هنرمندان و اشخاص معروف هالیوود و اروپایی های ثروتمند، جزو مشتری های دائمی و پر و پا قرص این لباس ها شدند و شهر پاریس که پس از جنگ جهانی دوم جایگاه خود را در صنعت مد و طراحی از دست داده بود، با شوهای دیور ( Dior ) خیلی زود به جایگاه قبلی بازگشت.

اگرچه بخش زیادی از محصولات این کمپانی به زنان تعلق دارد اما با در نظر گرفتن دو بخش تولیدی Dior Homme برای مردان و baby Dior برای کودکان به این دو حوزه نیز توجه کرده است.

دیور ( Dior ) درحالی‌که در مونتکاتینی ایتالیا تعطیلات خود را سپری می‌کرد، در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۵۷ درگذشت. برخی از گزارش ها می‌گویند که او از حمله قلبی پس از خفگی براثر گیرکردن استخوان ماهی در گلویش درگذشته‌ است. مجله تایم اعلام کرد که او در اثر حمله قلبی پس از کارت بازی درگذشته‌است.

به هر حال تاکنون مرگ وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و علت درگذشت دیور همچنان صراحتاً اعلام نشده ‌است.

مرگ نابهنگام دیور در سال ۱۹۵۷ دنیای مد را از یک رهبر بزرگ صاحب سبک محروم کرد. کریستین دیور تنها یک دهه تحت نام تجاری خود طراحی کرد، اما تأثیر او در مد، تا سالها پس از مرگش باقی‌ ماند.

محصولات دیور ( Dior ) در فروشگاه های تحت قراردادش در سراسر جهان به فروش می رسند که البته فروشگاه های اینترنتی و وب سایت رسمی این شرکت را نیز باید به این لیست اضافه نمود.

لوگوی دیور ( Dior ) یکی از به یاد ماندنی ترین لوگوها در دنیای مد و فشن است. این لوگو شامل نام این شرکت است. رنگ سیاه و سفید آن نیز نشان دهنده نوآوری، ظرافت و لوکس بودن آن است.

امروزه محصولات بیش از ۱۶۰ فروشگاه خرده فروشی و بوتیک توسط دیور تامین می گردد. همچنین در سال ۲۰۱۰ بیش از ۲۱۰ نمایندگی فروش مستقیم در سرتاسر جهان برای این بند پرطرفدار وجود داشت که اکنون این رقم طبیعتا بالاتر خواهد بود.

برای دیور ( Dior ) قطعا رقبای زیادی وجود دارند که از میان آن ها می توان به شنل، بربری، ایو سین لورن، گوچی و پرادا اشاره نمود. برند دیور به حدی مورد توجه است که در طی ۶-۷ دهه گذشته بسیاری از افراد مشهور دنیا به همراه محصولات این برند فرانسوی دیده شده اند.

دیور ( Dior ) از بیش از ۸۵ هزار کارمند در سرتاسر جهان بهره می برد و درآمد خالص آن در سال ۲۰۱۱ به ۱٫۷ میلیارد یورو یا حدودا ۲٫۲۵۷ میلیارد دلار رسید.