گوچی

gucci-baner
gucci

گوچی برند مشهور ومحبوب، توسط ” گوچیو گوچی” در سال ۱۹۲۱ در فلورانس ایتالیا بنیان گذارده شد. گوچی یکی از به نام ترین، متشخص‌ترین و شناخته شده ترین برندها در جهان به شمارمی‌رود. تشکیلات گوچی متعلق به شرکتPRR می‌باشد. طبق آمار مجله‌ی “بیزنس ویک ” در سال گوچی درآمدی درحدود ۷/۷ میلیارد دلار از سراسر جهان کسب کرده است و در حال حاضر در جایگاه ۴۶ از میان صد برند برتر دنیا را به خود اختصاص داده است والبته گوچی پرفروش ترین برند ایتالیایی با ۴۲۵ فروشگاه در اقصی نقاط جهان نیز محسوب می‌گردد.

گوچی در ۱۹۲۱ راه‌اندازی شد و در ۱۹۳۸ “گوچیو گوچی” اولین فروشگاه خود را در شهر رم بازگشایی نمود. “گوچیو” در آن زمان شخصًا طراحی محصوالت برجسته‌ی شماری از شرکت‌ها را عهده‌دار بود. نخستین طرح کیف با مارک گوچی در ۱۹۴۷ عرضه شد.گوچی پس از درگذشت “گوچیو” در سال ۱۹۵۳، “آلدو” یکی از پسرانش سرپرستی تشکیالت را برعهده گرفت و به آن با افتتاح فروشگاه در لندن، پاریس و نیویورک، وجهه‌ای بین المللی بخشید. ولی مجادلات بر سر میراث، سهام، عملکرد روزانه‌ی فروشگاه ها اتحاد خانواده را در هم شکست. در دهه‌ی ۱۹۶۰ هنگ کنگ، توکیو و کره به عنوان حوزه‌ی بعدی توسعه خاوردور هدف گرفته شدند. تا اواخردهه‌ی۱۹۷۰ که تصمیمات نامساعد شغلی و دعوی های خانوادگی شرکت را مرز ورشکستگی برد، گوچی همچنان یکی از شاخص ترین شرکت‌های تولید کننده‌ی کالاهای لوکس به شمار می رفت.

“الدو” و رادولفو” در این هنگام ۵۰ درصد از سهام شرکت را در اختیار داشتند. در ۱۹۷۹، “الدو” کلکسیون اکسسوار گوچی را توسعه داد، سپس کنترل بخش عطر را به پسرش “روبرتو “واگذار نمود تا به طریقی تسلط “رادولفو” را بر عملکرد شرکت تضعیف نماید. گوچی که همچنان در پی یافتن بازارهای نو بود، قرارداد جدیدی با شرکت AMG برای طراحی تودوزی اتومبیل‌های آن منعقد ساخت. علی رغم توفیقات طی دهه های ۶۰ و ۷۹، لیکن در دهه‌ی ۱۹۸۰ گوچی جذابیت خود را از دست داد.

طولی نکشید که اجناس تقلبی و کپی‌های متعددی از گوچی در بازار نام این برند را لکه دار کرد. ضمنًا، “رودولفو” و “الدو” برسر شاخه‌ی عطر خود وارد یک نزاع جدی شدند در حالی که “رودلفو” تنها ۲۰ درصد سهام را در اختیار داشت. در میانه‌ی ۱۹۸۰، “الدو” به دلیل فرار از پرداخت مالیات در ایالات متحده محکوم گردید … با مرگ “رادولفو” درسال ۱۹۸۳، شوک عمده ای، برپیکر تشکیالت وارد شد ، پسرش با واگذاری ۵۰ درصد سهمش به “موریزیو گوچی” “موریزیو” با پسر “الدو” برای دردست گرفتن هیئت مدیره متحد شدند و برای نخستین بار طی سالیان فعالیت تمامی اعضای خانواده شرکت را ترک نموده و منحصرًا یک نفر سکان دار تشکیالت گردید. “موریزیو” می‌خواست دعواهای را که از یکسو شرکت و ازسوی دیگر خانواده را به آشفتگی کشانیده بود به دست فراموشی بسپارد و آینده ی گوچی را بسازد. در اواخر دهه ی ۱۹۸۰، تغییرات و تدابیر اعمال شده، گوچی را بدل به یکی از درخشان ترین موسسات در زمینه‌ی مد و نیز سود بخش‌ترین شرکت‌ها در حوزه‌ی کسب و کار نمود.

گوچیدر اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ شرکت به ضعیف‌ترین وضعیتش در طول دوران فعالیت رسید.”موریزیو” با ممانعت از فروش اکسسوار که تنها در امریکا ۱۱۰ میلیون دلار را حاصل می‌کرد اوضاع تشکیالت را آشفته ساخت و به دنبال این امر سه سال پیاپی شرکت با ضرر سنگین و حرکت در لبه‌ی ورشکستگی دست به گریبان بود. بی شک “موریزیو” هم فرد محبوبی بود و هم شیفته‌ی کسب و کار خانوادگی اما پس از چهار سال تمام مدیران هم رای شدند که وی قادر به اداره‌ی شرکت نیست چرا که عملکرد او تاثیر ناسازگاری با مطلوبیت برند، کیفیت محصول و کنترل توزیع محصول دشت. بنابراین او را قانع کردند تا سهامش را به سرمایه گذاران دیگر فروخته و کنار رود. ظرف کمتر از یکسال خانم “داون ملو” جای “موریزیو” را گرفت و “تام فورد” سی و دوساله درجایگاه مدیر خلاقیت تشکیالت قرار داده شد. آقای دومنیکو دو سوله حالی که اعتقاد داشت شرکت گوچی برای رسیدن به سود بیشتر نیازمند یک تصویر نوین خواهد بود.

در اکتبر سال ۱۹۹۵ سهام شرکت به صورت عام به ازای ۲۲ دلار برای هر سهم به فروش رسید. در ۱۹۹۷ مجوز تولید ساعت را دریافت کرد و درست یکسال بعد موفق به کسب عنوان “بهترین شرکت سال اروپا” به واسطه ی؛ عملکرد مالی و اقتصادی، دیدگاه استراتژیک و کیفیت مدیریت خود گردید.

طبق مجله ی بیزینس و یک (BusinessWeek) تولیدی گوچی در سال ۲۰۰۸ درآمدی در حدود ۴٫۲ میلیارد پوند در سرار دنیا کسب کرد و در سال ۲۰۰۹ به رتبه ی چهل و یکم ستون “۱۰۰ برند برتر دنیا” در این مجله ارتقاء یافت. این ستون یا جدول توسط اینتربند (Interbrand) طراحی شده است. گوچی همچنین پرفروش ترین برند ایتالیایی محسوب می شود که مستقیماٌ درحدود ۲۷۸ فروشگاه را در سرار جهان اداره کرده و محصولاتش را به صورت عمده فروشی از طریق نمایندگی های فروش و فروشگاه های برتر و خوش نام به فروش می رساند.

در سال ۱۸۹۸گوچیو گوچی (Guccio Gucci) گوچیگوچی شهر فلورانس در ایتالیا را به مقصد لندن ترک کرد و مدتی مدیریت یک هتل را به عهده گرفت.در آنجا بود که مجذوب چمدان های متنوعی شد که توسط مسافران حمل میشد. در سال ۱۹۰۵او به ایتالیا بازگشت و شروع به فروختن زین و خورجین کرد که موفقیت فراوانی در پی داشت.پس از مدتی او مغازه ای باز کرد و در آن به فروش کالاهای چرمی و لوازم تزیین شده با نقوش سوارکاری پرداخت. در سال ۱۹۳۲گوچی نوعی کفش راحتی ابداع کرد این تنها کفشی است که به موزه هنرهای معاصر نیویورک راه یافته است.

در سال ۱۹۳۸اولین بوتیک گوچی در در خیابانCondotti رم که یکی از معروفترین خیابان های آن زمان در زمینه مد میباشد،افتتاح شد و بوتیک های دیگر یکی پس از دیگری در سراسر شهرهای جهان گشایش یافتند . پس از معروفیت در اروپا، در سال ۱۹۴۵گوچی وارد امریکا میشود و با جذب مشتریانی نظیر گریس کلی، ژاکلین کندی، ادری هیپورن و…تبدیل به یک مارک جهانی میشود.تمامی این مراکز توسط پسران گوچی به نامهای آلدو (Aldo) یوگو (Ugo) و رودولفو (Rodolfo)اداره میشد.

در سال ۱۹۵۳گوچی مرد و مدیریت گوچی به پسرانش رسید .در سال ۱۹۸۳رودولفو به علت بیماری سرطان فوت کرد و پسر او به نام ماریزیو (Maurizio) سهم او را به ارث برد و جای اورا گرفت. ماریزیو در سال ۱۹۸۹مدیریت گوچی را به عهده گرفت پنجاه درصد سهام شرکت به او تعلق داشت و پنجاه درصد دیگر به شرکت اینوست کروپ Investcrop از کشور بحرین فروخته شد. در طی دهه ۱۹۹۰اختلافات فراوانی بین این دو شریک بروز کرد و کار به دادگاه کشیده شد . در سال ۱۹۹۱شرکت گوچی بیش از ۳۷میلیون دلار ضرر کرد که شوک بسیار بزرگی برای مالکان آن بود. در سال ۱۹۹۲تام فورد (Tom Ford) به گوچی پیوست و به همراه معاون اجرایی شرکت دام ملو(Dwen Mello) از طریق کاهش محصولات و ساماندهی دوباره شرکت هزینه ها را کاهش دادند.

تا سال ۱۹۹۴وضع مالی شرکت بهتر شد . گالش چوبی و چرمی طراحی شده توسط تام فورد بسیار مورد استقبال قرار گرفت.مجموعه های ارایه شده توسط فورد در سالهای بعدی موفقیت های فراوانی برای شرکت گوچی به دنبال داشت و اوضاع را به کلی دگرگون کرد . گوچی روز به روز بهتر شد و فورد کفایت و شایستگی خود را به اثبات رساند . حالا دیگر گوچی یکی از سود آورترین خانه های مد در ایتالیاست.در سال ۲۰۰۱گوچی تحت مدیریت فورد ، استلا مک کارتنی Stella Macartheny را تامین مالی کرد تا از مارک خودش استفاده کند و او هم اولین مجموعه بهاری- تابستانی خود را در سال ۲۰۰۱ارایه کرد.

گوچی همواره مورد علاقه بسیاری از هنرپیشگان سینمایی و افراد مشهور بوده است جکی اناسیس ، سوفیا لورن ، الیزابت تایلور و مدنا از جمله مشتریان گوچی بوده اند.در نوامبر ۲۰۰۳تام فورد اعلام کرد هنگامی که قراردادش با گوچی به پایان برسد این شرکت را ترک خواهد کرد . او آخرین مجموعه خود را در فوریه ۲۰۰۴در میلان عرضه کرد.در سال۲۰۰۴در شبی که چارلیز ترون Charliz Theron جایزه اسکار بهترین هنرپیشه زن برای فیلم هیولا را دریافت کرد لباس طراحی شده توسط تام فورد را بر تن داشت.در مارس همان سال خانم الساندرا فاسچینتی (AlessandraFacchinetti) به عنوان مدیر جدید گوچی منصوب شد . او در سال ۲۰۰۰به گوچی پیوست و ۴سال در کنار فورد کار کرده بود و در این مدت بود که فورد به استعداد درخشان وی در طراحی لباس های فاخر شب پی برد.خانم الساندرا فاسچیینتی اولین مجموعه خود را در سپتامبر ۲۰۰۴در میلان ارایه کرد . بعد از گذشت یک سال وی به خاطر عدم توافق با مدیریت شرکت استغفا داد و فریدا جیانینی (Frida Giannini)جای او را گرفت .

جیانینی هم اولین مجموعه لباس های بهاری –تابستانی خود را در سپتامبر ۲۰۰۵به نمایش گذاشت و تا به امروز بعنوان طراح گوچی مشغول به کار می باشداین شرکت از ۲۵هزار نفر مصرف کننده و خریدار آنلاین از میان ۴۸کشور دنیا نظر سنجی کرده است در این نظر سنجی از هر ۵نفر یک نفر گفت که اگر پول این مارک مساله ای نباشد محصولات گوچی را خریداری خواهد کرد.در سال ۲۰۰۶با درآمدی بالغ بر ۷،۶میلیارد یورو پس از لویی ویتون و شرکا، در مقام دومین مارک پرفروش قرار میگیرد.طبق نظر سنجی انجام شده توسط موسسه تحقیقات علمی تجاری نیلسن گوچی به عنوان مطلوب ترین و محبوبترین مارک فشن دنیا برگزیده شد.